Szanowni pacjenci, informujemy że poradnia dermatologiczna jest ponownie czynna! (Pon/Śr 15-18, Wt 10-13)

ZALECENIA PO IMPLANTACJI

Wybór nowoczesnego leczenia implantologicznego to dowód na to, ze swiadomie podejmujesz decyzje związane ze swoim zdrowiem.

Odpowiednia higiena i dieta sa niezbedne do prawidlowej regeneracji tkanek po zabiegu. Twój organizm potrzebuje czasu, aby implant prawidtowo sie zintegrowal z koscia, a diasto zagoito. Dlatego pierwsze tygodnie po zabiegu sa bardzo istotne, a Twoje postepowanie bedzie wspóldecydowalo o diugotrwalym sukcesie terapii. Aby utatwié Ci ten czas, przedstawiamy szereg wskazówek, które beda dla Ciebie wsparciem podczas poczatkowej fazy gojenia. Pamietaj, ze kazdy z nas jest inny, a powrót do zdrowia prebiega inaczej w poszczególnych przypadkach.

Bezpośrednio po zabiegu przyłóż zimny okład do twarzy w okolicy implantacji, unikając zbytniego ucisku. Pozwoli on zminimalizować obrzęk. Nie przekraczaj 2-3 godzin.

Jedz i pij dopiero po całkowitym ustąpieniu znieczulenia, ale nie wcześniej niż po 2 godzinach. Podczas znieczulenia miejscowego występuje efekt odrętwienia tkanek ust i policzków, a czasem też języka, dlatego unikaj w tym czasie jakiegokolwiek jedzenia, bo czasowa utrata czucia może spowodować, że się pogryziesz. W pierwszych godzinach po znieczuleniu zadbaj o nawodnienie organizmu. Koktajle to najprostsza suplementacja w pierwszym okresie po zabiegu, mogąca zapewnić organizmowi zalecaną dzienną dawkę składników odżywczych. Przyjmuj leki zalecone przez Twojego stomatologa. Nie przerywaj samodzielnie kuracji antybiotykami ani nie modyfikuj określonych dawek.

Jeśli chorujesz przewlekle np. na cukrzycę, musisz wziąć to pod uwagę i omówić plan żywieniowy z dietetykiem.

Higiena jamy ustnej - Nie szczotkuj miejsca operowanego. Staraj się również nie dotykać go palcami ani językiem. Zabronione jest dynamiczne płukanie jamy ustnej, aż do następnego dnia po zabiegu, a najlepiej nawet do dwóch, trzech dni. Zęby należy umyć na noc w dniu zabiegu, oszczędzając operowaną okolicę oraz starać się wypłukać pastę bardzo delikatnie. Dwa, trzy dni po zabiegu, zwłaszcza po jedzeniu, można rozpocząć lekkie i delikatne płukanie jamy ustnej. Nie używaj irygatora wodnego ani szczotek elektrycznych po stronie operowanej.

Unikaj gryzienia stroną operowaną. Nie prowokuj nagryzania, a co za tym idzie jakiegokolwiek ucisku w okolicy operowanej. Należy również unikać kofeiny i napojów bogatych w kwas cytrynowy, takich jak np. sok pomarańczowy, ponieważ mogą podrażniać zranioną śluzówkę.
Nie korzystaj ze słomki. Ssanie może spowodować wytworzenie podciśnienia i większe krwawienie, a ponadto prowokuje usunięcie skrzepu w ranie pozabiegowej, który jest niezbędny do gojenia.
Wargi ust nawilżaj balsamem lub wazeliną.
Ogranicz aktywność fizyczną. Wysiłek fizyczny oraz nagrzewanie miejsca operowanego ma negatywny wpływ na przebieg procesu gojenia. Zrezygnuj z uprawiania sportu, podnoszenia ciężkich przedmiotów, gwałtownych zmian pozycji czy też korzystania z sauny i solarium. Wstrzymaj się z seksem.
Spij z głową ułożoną wyżej niż reszta ciała, zwracając uwagę, by nie leżeć na boku po stronie operowanej.
Unikaj papierosów i alkoholu. Obie używki obniżają możliwość regeneracji tkanek, a także zwiększają ryzyko powstania stanów zapalnych, co może skutkować niepowodzeniem implantacji. Jeśli jesteś palaczem, pamiętaj, że zaciąganie się papierosem jest jak picie przez słomkę, więc nie pal tak długo, jak to możliwe.
Pij dużo wody. Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne podczas procesu regeneracji tkanek. Organizm nie magazynuje wody, dlatego pamiętaj o jej regularnym spożywaniu w ciągu dnia, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia.
Jedz regularnie. Pomimo zmian jadłospisu i pewnych ograniczeń, staraj się nie pomijać posiłków.
Zadbaj również o różnorodność spożywanych produktów. Proces gojenia wymaga nakładów energetycznych oraz makro i mikroelementów, dlatego tak ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta.
Pamiętaj o suplementacji. Aby zoptymalizować gojenie pooperacyjne, zaleca się przyjmowanie suplementów witaminy C oraz D3 lub spożywanie pokarmów bogatych w te witaminy.

W razie ewentualnego wystąpienia objawów budzących niepokój - zwróć się do lekarza. Lekarz jest Twoim partnerem i ekspertem w dziedzinie nowoczesnej implantologii. Czas potrzebny do wygojenia tkanek po ekstrakcji zębów, zabiegach chirurgicznych, w tym implantacji, różni się w zależności od indywidualnych cech bioregeneracyjnych pacjenta.

W okolicy zabiegu mogą, ale nie muszą, pojawić się przebarwienia i siniaki. Zmiana koloru skóry może wystąpić 2-3 dni po zabiegu i spowodowana jest wynaczynieniem krwi do tkanek. O ile w pierwszej dobie po zabiegu korzystne jest schładzanie (skutkuje zmniejszeniem obrzęku i przyspieszeniem proces gojenia się ran), to w 3-4 dobie wilgotny, ciepły kompres zastosowany na miejscu zasiniałym może przyspieszyć usuwanie zasinień.

Smaczna i odpowiednio zbilansowana dieta, to gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia.

Zalecenia żywieniowe - tzw. miękka dieta.
Jej nazwa wprost definiuje rodzaj produktów i dań, które powinniśmy stosować - ich cechą wspólną jest po prostu miękka konsystencja.
Przestrzeganie diety miękkiej przez kilka tygodni nie musi być pozbawione finezji, rozmaitości i smaku. Przede wszystkim nie musi być nudne. Oto kilka praktycznych uwag dotyczących postępowania dietetycznego bezpośrednio po zabiegu.
W pierwszych dwóch dobach po zabiegu wybieraj tylko zimne i letnie posiłki płynne lub półpłynne, takie jak: buliony, zupy kremy, koktajle owocowe lub warzywne, zmiękczone lody i sorbety, galaretki. Można jeść jogurty i skwaszone produkty mleczne, ale bez dodatkowych ziaren i twardych dodatków.
Koktajle, odżywki lub doustne suplementy pokarmowe dostępne w aptekach to świetny sposób na uzupełnienie witamin, minerałów i białka, które pomogą w leczeniu. Domowe koktajle zblendowane z owocami i warzywami są łatwe do wykonania i dostarczają błonnika i składników odżywczych.
Zrezygnuj z posiłków i napojów bardzo gorących, ostrych przypraw, kawy, napojów gazowanych.
Gładkie zmiksowane zupy (upewnij się, że nie są gorące) są doskonałym wyborem, ponieważ są bogate w witaminy i minerały. Mogą być dobrym sposobem na zaspokojenie zapotrzebowania przez pierwsze 5 dni, gdy nie możesz jeść całych owoców i warzyw. Mogą również zapewnić nawodnienie.
Po każdym posiłku płucz usta letnią wodą lub zaleconymi płukankami.
Unikaj produktów twardych, chrupiących, wymagających długiego przeżuwania, m.in.: surowych warzyw, twardych owoców, produktów zawierających drobne ziarenka lub nasiona (np. winogrona, truskawki, pieczywo z makiem lub słonecznikiem), orzechów, suszonych owoców, steków, ostrych przypraw itp.
W późniejszym okresie, po zdjęciu szwów, dietę można wzbogacić o dania z makaronów i stopniowo powracać do normalnej diety.. W przypadku odbudowy kości miękka dieta może być wymagana nawet przez 4-6 tygodni.

Składniki odżywcze, które mają pozytywny wpływ na dziąsła oraz przyspieszają gojenie:

  • białko - składnik budulcowy, niezbędny element dla procesów gojenia i podziałów komórkowych. Do produktów bogatobiałkowych zalicza się: mięso oraz ryby, mleko i produkty mleczne, jajka, nasiona roślin strączkowych, tofu
  • witamina C - konieczna m.in. do syntezy kolagenu, niezbędnego dla zachowania elastyczności i odbudowy uszkodzonych tkanek, w największych ilościach występuje w owocach oraz warzywach
  • witamina E - przyspiesza regenerację komórek. Źródłem witaminy E są: jajka, szparagi, szpinak, tofu, oleje roślinne, kiełki i zarodki pszenicy
  • witaminy z grupy B - wspierają odbudowę tkanek. Występują m.in. w: produktach zbożowych, roślinach strączkowych, mleku i jego przetworach, orzechach i pestkach
  • składniki mineralne: cynk, selen, żelazo - ich niedobór zaburza proces gojenia. Do źródeł cynku należy m.in.: wątróbka, mięso, mleko i jego przetwory, nasiona roślin strączkowych, jajka, do źródeł selenu: produkty zbożowe, orzechy, ryby morskie; do źródeł żelaza: mięso, żółtko jajka, mąka pełnoziarnista

Zbilansowana dieta miękka - zalecane produkty:

  • ryby bez ości, np. łosoś, pstrąg, dorsz, tuńczyk
  • jajka, są idealnym pożywieniem po operacji, zwłaszcza jajecznica, ponieważ są łatwiejsze do żucia i potykania. Są bardzo pożywne, zapewniając dobre źródło białka, żelaza i witaminy B12. Niektóre są wzbogacone w kwasy omega-3
  • ugotowane i przetarte rośliny strączkowe, tofu
  • dojrzałe, miękkie owoce lub o konsystencji musu (np. banany, mango, brzoskwinia, awokado), budyń, sorbety. Wybieraj zdrowe przekąski, takie jak puree z awokado, hummus, ponieważ zapewniają one szeroki wybór zdrowych tłuszczów, witamin i białka. W rzeczywistości wszystko, co można zetrzeć widelcem, pasuje do naszego menu
  • warzywa ugotowane i rozdrobnione (np. marchew, brokuł, kalafior, buraki, dynia, ziemniaki)
  • płatki zbożowe (np. owsiane, jaglane), kasza manna
  • zupy kremy
  • koktajle
  • mięsa takie jak: indyk, wołowina, cielęcina w formie mielonej lub rozdrobnionej, np. klopsiki